Motyw kolejowy

Motyw kolejowy
filmy z pociągami - dworzec w filmie - pociąg jako symbol - kolejowa kinematografia

poniedziałek, 30 marca 2015

Sztos 2 (2012)

Reż. Olaf Lubaszenko. W filmie pojawia się Sopot w latach osiemdziesiątych (stan wojenny). Trudno produkuje się filmy po 30 latach, kiedy zaszły nieodwracalne zmiany w krajobrazie miasta.

Pomimo wykorzystania w scenerii starych wagonów nie udało się zrekonstruować nieodłącznych elementów polskich dworców za PRLu - starych neonów. Podobne "błędy" pojawiają się w kręconym również w Sopocie filmie J. Machulskiego "Ile waży koń trojański?".

motyw kolejowy
PKP Sopot
sopot pkp
Pozostałości po neonie
zomo w filmie
ZOMO

czwartek, 26 marca 2015

Musisz żyć (1997)

Reż. Konrad Szołajski. W rolach głównych pojawiają się Wojciech Klata oraz Piotr Fronczewski. Filmowe sceny kolejowe były realizowane na dworcu Warszawa Centralna. W ścieżce dźwiękowej kilkukrotnie pojawia się muzyka zespołu O.N.A.

motyw kolejowy

dworzec centralny w filmie
Warszawa Centralna

Zdzisław Rychter
Zdzisław Rychter jako bezdomny
motyw kolejowy
Edyta Łukaszewska, Piotr Fronczewski

Podwójne życie Weroniki (1991)

Reż. Krzysztof Kieślowski. Motyw kolejowy to zaledwie epizod - widoczna jest główna bohaterka jako pasażerka pociągu. W roli głównej Irene Jacob. Obiekt jaki pojawia się z okna to bazylika św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie (woj. małopolskie).

Irene Jacob
Irene Jacob
motyw kolejowy

Irene Jacob
Irene Jacob
podwójne życie weroniki grybów
Za oknem Grybów

poniedziałek, 23 marca 2015

Sami swoi (1967)

Reż. Sylwester Chęciński. W początkowych scenach pojawiają się kadry z parowozem i pociągiem z wysiedleńcami. Filmowa stacja Rudniki to w rzeczywistości Czernica Wrocławska, a pojawiający się na czole pociągu z wagonami transportującymi ludność z Kresów parowóz to Tp4-248

sami swoi parowoz

sami swoi parowóz
Tp4-248
Czernica Wrocławska
PKP Czernica Wrocławska
sami swoi stacja kolejowa

sami swoi film

motyw kolejowy sami swoi
Zdzisław Karczewski

sobota, 21 marca 2015

Fala - Jarocin ’85 (1985 )

Reż. Piotr Łazarkiewicz. Kilka ciekawych motywów kolejowych można zobaczyć w dokumentalnym filmie „Fala - Jarocin ‘85”. Podobnie jak film "Koncert" jest to film związany z muzyką rockową. Sceny kolejowe zostały zrealizowane na dworcu w Jarocinie. Przypuszczalnie pojawiający się pociąg przyjechał z Leszna.

Film jest dokumentalny i trudno tu mówić o obsadzie aktorskiej, ale w scenach związanych z koleją pojawia się choćby Paweł Gumola (wokalista Moskwy) oraz autentyczny kolejarz - kierownik pociągu Stefan Krawczyk.

Prócz ciekawych motywów kolejowych, w których uwagę zwraca zwłaszcza końcowa scena z utworem grupy TILT oraz występowanie w filmie trakcji parowej. Ta ciekawa produkcja na zawsze utrwaliła fenomen jarocińskiej imprezy dokumentując jakże kultową ścieżką dźwiękową. Ciekawe zdjęcia koncertowe przedstawiają kapele:  Dzieci Kapitana Klossa, Republika, Izrael, Madame, Kosmetyki Mrs Pinki, Zbombardowana Laleczka, Siekiera, Aya Rl, KAT, Tilt czy Moskwa.

Produkcja dokumentuje przebieg Festiwalu Muzyki Rockowej. Impreza organizowana w Jarocinie stała się dla młodych Polaków kochających muzykę niemalże „mekką”. Co roku niewielkie miasto w dawnym województwie kaliskim przeżywało najazd fanów krajowej muzyki. Przyjeżdżali tutaj z całej Polski, punki w skórzanych, nabijanych ćwiekami, kurtkach i kolorowych fryzurach, krótko obstrzyżeni skini, długowłosi heavy-metalowcy, hipisi, a także ci bez "mundurków". Film prezentuje dwa punkty widzenia, kompletnie różne wizje świata.

jarocin pkp
Wjazd parowozu na jarociński peron
jarocin wiadukt
Widok z wiaduktu, jeszcze przed erą jarocińskich korków
motyw kolejowy

Jako kierownik pociągu Stefan Krawczyk
Jako kierownik pociągu Stefan Krawczyk (w białej koszuli)
fala motyw kolejowy
Na peronie - Paweł Gumola wokalista zespołu Moskwa
jarocin wiadukt
Jarocin
pkp jarocin
Stacja PKP Jarocin - kadr z końca filmu

środa, 18 marca 2015

Tętno (1985)

Reż Gerard Zalewski. W roli głównej występuje Krzysztof Globisz, a muzykę do filmu stworzył Przemysław Gintrowski. Sceny kolejowe zrealizowano na dawnej stacji Tarczyn.

Niemal identyczna architektura dworcowa znajduje się również w innych miejscowościach dawnego zaboru rosyjskiego. Przykładem choćby obiekty dworcowe stacji: Puszcza Mariańska, Parysów, Mszczonów, Osieck, Śniadowo, Jedlanka. Układ słupów elektryfikacji jednoznacznie potwierdza jednak plener Tarczyn.


Tarczyn Tętno

Tarczyn
Tarczyn - budynek stacyjny
sceny w pociągu

trakcja parowa
Para buch...

Czarny czwartek (2010)

Chociaż tematyka filmu reżyserii Antoniego Krauze jest niezwykle ważna dla współczesnej historii Polski to moim zdaniem, że film nie był do końca udany. Zdecydowanie więcej można się było spodziewać po filmie oglądając dynamicznie zmontowany klip promujący film - z piosenką wykonywaną przez Kazika Staszewskiego. 

gdynia stocznia
kierunek Gdynia Stocznia
SKM

czarny czwartek film

marta honzatko
Marta Honzatko w bipie
stocznia w filmie
Gdynia Stocznia
czarny czwartek kowalski
Michał Kowalski
motyw kolejowy w filmie

pkp gdynia glowna
Neony podświetlane halogenami w 1970?

W bipie
Gdynia Stocznia
Gdynia Stocznia

poniedziałek, 16 marca 2015

Torowisko (1999)

Reż. Urszula Urbaniak. Film ze względu na kolejową fabułę to jeden wielki motyw kolejowy. W produkcji pojawiają się lokomotywy, pracownicy kolei, perony, a część zdjęć zrealizowano wewnątrz nastawni. 

Gdzie kręcono film "Torowisko"? Kolejowe zdjęcia do tej produkcji zostały zrealizowane w różnych miejscach sieci kolejowej z obszaru województwie łódzkiego. Z miejsc, które są istotne dla obsługi ruchu pasażerskiego rozpoznać można przystanek PKP Chociszew. Kolejny charakterystyczny punkt pojawiający się w kadrach to wiadukt kolejowy na łódzkim Olechowie. Sceny w których pojawia się charakterystyczna nastawnia to tereny stacji Glinnik, która w filmie występuje jako Aniołowo.

W rolach głównych wystąpiły: Ewa Lorska i Karolina Dryzner. W soundtracku filmu pojawia się fajny kawałek grupy Agressiva69.

Motyw kolejowy
Motyw kolejowy w filmie "Torowisko" na planie wystąpiły: ET22 oraz SM31
motyw kolejowy  torowisko
SM31
michał litwiniec aktor
Michał Litwiniec
torowisko film

ewa lorska karolina dryzner
Ewa Lorska, Karolina Dryzner - w tle wiadukt Łódź Olechów
glinnik nastawnia
Glinnik nastawnia
sm31 film

przejazd kolejowy film

sławomir orzechowski
Sławomir Orzechowski
dyżurny rucha
PKP Chociszew
motyw kolejowy w filmie

nastawnia film
Nastawnia
Nastawnia Glinnik
Nastawnia Glinnik
semafory
Semafor
motyw kolejowy


PKP Glinnik
PKP Glinnik
plenery kolejowe torowisko

Chociszew
PKP Chociszew
PKP Chociszew
torowisko film
Nastawnia Glinnik w filmie "Torowisko"
torowisko film
Łódź Olechów
torowisko film
Ewa Lorska, Karolina Dryzner