Blog poświęcony polskiej kinematografii w kontekście wszelakich scen kolejowych. Zawiera screeny, daty produkcji, ciekawostki oraz lokalizacje namierzonych plenerów kolejowych i występujących w filmach dworców. Niekiedy ocenie podlega realizm poszczególnych scen we współczesnych produkcjach.
Motyw kolejowy
filmy z pociągami - dworzec w filmie - pociąg jako symbol - kolejowa kinematografia
sobota, 7 listopada 2015
Autobus odjeżdża o 6.20 (1954)
Reż. Jan Rybkowski. Jako motyw kolejowy w filmie pojawia się epizod z lokomotywą parową oraz pasażerką. W tej roli Aleksandra Śląska.
Pozwolę sobie dodać, że motyw kolejowy w tym filmie jest bardzo umowny. Pierwsze zdjęcie - Aleksandry Śląskiej patrzącej przez okno - wykonano w atelier, a okno i ścianka wagonu to dykta. Zdjęcie parowozu wykonano... gdziekolwiek, bo nic więcej nie widać. Natomiast (dla tych, co film widzieli) przebitki do sceny bohaterki patrzącej z pociągu, czyli widok z okna, wykonano z samochodu, jadącego ulicą Makoszowską w Zabrzu. Jedyny prawdziwie kolejowy motyw w tym filmie to ostatnia scena nakręcona na wiadukcie ul. Konstytucji w Bobrku. W tle widać linię Bytom Wrocław i bocznicę do huty.
Pozwolę sobie dodać, że motyw kolejowy w tym filmie jest bardzo umowny.
OdpowiedzUsuńPierwsze zdjęcie - Aleksandry Śląskiej patrzącej przez okno - wykonano w atelier, a okno i ścianka wagonu to dykta.
Zdjęcie parowozu wykonano... gdziekolwiek, bo nic więcej nie widać.
Natomiast (dla tych, co film widzieli) przebitki do sceny bohaterki patrzącej z pociągu, czyli widok z okna, wykonano z samochodu, jadącego ulicą Makoszowską w Zabrzu.
Jedyny prawdziwie kolejowy motyw w tym filmie to ostatnia scena nakręcona na wiadukcie ul. Konstytucji w Bobrku. W tle widać linię Bytom Wrocław i bocznicę do huty.