Motyw kolejowy

Motyw kolejowy
filmy z pociągami - dworzec w filmie - pociąg jako symbol - kolejowa kinematografia

piątek, 26 czerwca 2020

Boczny tor (1986)

Reż. Mieczysław Popławski. W roli głównej Janusz Paluszkiewicz, który w fabule gra kolejarza przechodzącego na emeryturę. Reżyser nawiązuje w ten sposób do obsady filmu "Człowiek na torze", gdzie aktor wcielił się w mechanika Krokusa. Z obsady tego filmu w "Bocznym torze" pojawia się także epizodycznie inny kolejarz - Zygmunt Listkiewicz.

W początkowej scenie widoczny jest wjazd pociągu prowadzonego przez parowóz na perony stacji Warszawa Główna, co symbolizuje koniec służby. Ponadto sporo kadrów przedstawia tabor warszawskiego muzeum kolejnictwa - widać m.in pociąg pancerny. W filmie pojawiają się także liczne wojenne kolejowe retrospekcje. Dodatkową ciekawostką są sceny, w których pojawiają się kolejowe ogródki działkowe z altanami, które powstały ze starych wagonów.

Postacie w filmie są napisane słabo, wręcz karykaturalnie. Nie pomogła nawet Bożena Dykiel w drugoplanowej obsadzie. Film posiada natomiast spore walory dokumentalne, które ukazują Warszawę połowy lat 80 XX w. W epizodzie pojawia się także ciekawy motyw punkowy.

muzeum kolejnictwa - Warszawa Główna
muzeum kolejnictwa - Warszawa Główna
Warszawa Główna
Warszawa Główna

Warszawa Główna
PKP Warszawa Główna
Warszawa Główna
kolejarze w filmie

kolejarze w filmie

parowozy w filmie

kolejowe sceny

motyw kolejowy
motyw kolejowy z filmu "Boczny tor" - muzeum kolejnictwa w Warszawie
altana ze starych wagonów
kolejowe ogródki działkowe





Janusz Paluszkiewicz
Janusz Paluszkiewicz




pociąg pancerny
pociąg pancerny w filmie "Boczny tor"



2 komentarze: