Motyw kolejowy

Motyw kolejowy
filmy z pociągami - dworzec w filmie - pociąg jako symbol - kolejowa kinematografia

czwartek, 22 stycznia 2015

Dom zły (2009)

Reż. Wojciech Smarzowski. W roli głównej Arkadiusz Jakubik. Motyw kolejowy to kadry zrealizowane wewnątrz pociągu  (prawdopodobnie w atelier lub na terenie stacji postojowej). Tak jak w innych filmach reżysera wszystko jest dopracowane w najmniejszych szczegółach (stare firanki, mundury kolejowe, pijący i palący pasażerowie). W filmie pokazano zatłoczone wnętrze wagonu przedziałowego oraz sugestywna scena wręczenie pieniędzy konduktorowi - w tej roli Zbigniew Paterak. Wcześniej jeden z pasażerów wyrzuca przez okno pustą butelkę po wódce. Odtwórcą tej epizodycznej postaci był Paweł Laskowski, montażysta filmu.

W fabule główny bohater przemierza całą Polskę jadąc z Pomorza Zachodniego w Bieszczady. Podobny motyw nadkompletu pasażerów pojawia się również w produkcjach:  "Strach" czy "Wielka Majówka".

Chwilę po scenie kolejowej pojawia się ujęcie przedstawiające krajobraz okolic Łupkowa z widoczną linią kolejową wzdłuż drogi - główny bohater wychodzi tam z zepsutego autobusu. W ścieżce dźwiękowej w ciekawy sposób wykorzystano kawałek Dezertera "Spytaj milicjanta".

dom zły pkp
Nadkomplet pasażerów w pociągu w Bieszczady
Paweł Laskowski
Paweł Laskowski
Zbigniew Paterak
jako konduktor Zbigniew Paterak
Okolice stacji Łupków - w tle widoczne po prawej tory

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz