Motyw kolejowy

Motyw kolejowy
filmy z pociągami - dworzec w filmie - pociąg jako symbol - kolejowa kinematografia

poniedziałek, 24 września 2018

Rojst [serial](2018)

Reż. Jan Holoubek. Serial składa się z 5 odcinków, a główną role gra Andrzej Seweryn. Sceny kolejowe pojawiają się w 1, 3 i 5 odcinku serialu i zostały zrealizowano na terenie stacji i dworca Racibórz. Ciekawy artykuł związany z serialową produkcją na terenach kolejowych filmu znajduje się tutaj.

Akcja produkcji rozgrywa się w latach 80 XX wieku i pomimo widocznej dbałości scenografów o istotne szczegóły tej dekady, to w serialu pojawiają się błędy. W scenach kolejowych widoczna jest nowa tablica z odjazdami i przyjazdami pociągów, a także na drugim planie zmodernizowana w XX wieku lokomotywa spalinowa. Kolejarz (Ireneusz Kozioł) nie posiada na mundurze charakterystycznych dystynkcji kolejowych.

Największym błędem twórców serialu jest jednak odjazd z pociągu bez włączonych świateł w ostatnim wagonie (tzw. "sygnałów końca pociągu", w gwarze kolejowej zwanych "końcówkami"). Sytuacja ma miejsce w 5 odcinku serialu. Pojawiający się tuż po tej scenie gest salutowania konduktora z odjeżdżającego pociągu wydaje się mieć charakter nieco kreskówkowy, ale zupełnie nie mający związku z realiami tamtych czasów, a tym bardziej z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa. Kultura pracy kolejarza PRLu dobrze została odzwierciedlona w filmie "Femina" czy serialu "Jan Serce". Ponadto można także ulec wrażeniu, że podczas powyższej sceny odjazdu pociągu jest na peronach całkowicie pusto - razi brak statystów. Jak wyglądało podróżowanie pociągiem w PRL-u bardziej realistycznie ujął Smarzowski w filmie "Dom zły". Szkoda, że w przypadku całkiem przyzwoitej produkcji jaką jest "Rojst", nie spróbowano  pójść w tym kierunku i bardziej dopracować scen realizowanych na stacji. Ponadto w jednej z wieczornych scen można doczepić się także do faktu braku oświetlenia wewnętrznego wagonów.

Wyżej wymienione zabiegi włączenia świateł nie były ani trudne do zrealizowania, ani też żadnym uszczerbkiem dla budżetu produkcji. Uniknięcie tych błędów zdecydowanie poprawiło by realizm produkcji pod względem scen na stacji. Wydaje, się, że pośród licznych konsultantów zabrakło odpowiedniej osoby na planie gotowej podpowiedzieć te kwestię. Pomimo to, produkcję ogląda się dobrze i serial z pewnością jest wart obejrzenia.

Mocną stroną  jest odpowiednio dobrana obsada aktorska, zwłaszcza postacie drugoplanowe i epizodyczne (Jacek Beler, Marek Dyjak). Szczególnie jednak należy pochwalić twórców za dobór utworów do ścieżki dźwiękowej tej produkcji. Można usłyszeć takie zespoły jak Maanam,  Rezerwat, nieco zapomniany Bank (zespół pochodzący ze Środy Śląskiej), a prócz radiowych hitów lat 80 pojawia się wisienka na trocie w postaci jednego z prekursorów polskiego punka i alternatywy - grupa KRYZYS z Mirkiem Szatkowskim na wokalu ("Mirek Szatkowski najlepszy wokal polski" - śpiewał tak kiedyś Kazik). Szacunek dla osób dobierających muzykę!

Rojst serial

Rojst serial
jest i rewident taboru kolejowego
PKP racibórz
PKP Racibórz

PKP racibórz
Salut salut ty żyjesz

Stary zegar żarówkowy
Stary zegar żarówkowy - plus
brak sygnałów końca pociągu
brak sygnałów końca pociągu - minus
dworzec w filmie

Agnieszka Żulewska
Agnieszka Żulewska

motyw kolejowy w filmie
Ciemny i pusty pociąg
Ireneusz Kozioł
Ireneusz Kozioł jako kierownik pociągu/konduktor (brak dystynkcji kolejowych)
motyw kolejowy w filmie

kierownik pociągu
kierownik pociągu dorabiał jako kurier
sceny kolejowe

sceny kolejowe


serial rojst gdzie kręcono

Racibórz dworzec
PKP Racibórz
serial rojst gdzie kręcono

nieprawidłowo osygnalizowany pociąg
kolejowe sceny w filmach
Wojciech Machnicki i Dawid Ogrodnik - w tle po prawej nowa tablica odjazdów

pkp w filmie

pkp w filmie
PKP Racibórz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz