Motyw kolejowy

Motyw kolejowy
filmy z pociągami - dworzec w filmie - pociąg jako symbol - kolejowa kinematografia

sobota, 25 kwietnia 2015

Siekierezada (1985)

Reż. Witold Leszczyński. Scenariusz do tego psychologicznego filmu powstał na podstawie prozy Edwarda Stachury pt. Siekierezada albo zima leśnych ludzi. W roli głównej filmu występuje Edward Żentara.

W produkcji pojawia się istotny akcent związany z koleją wąskotorową, który został zrealizowany w okolicy Czarnej Białostockiej (info: Paweł Korcz). Warto dodać, że pojawiający się na ekranie parowóz Px38-805 "Leon" obecnie znajduje się w zbiorach muzeum Żnińskiej Kolei Powiatowej.

Również w tym rejonie nakręcono sceny z parowozem Ty. Plener w scenerii zimowej, w którym pojawia się wspomniana lokomotywa to dawna ślepa linia, prowadząca do bocznicy zakładów AGROMET (Fabryka Maszyn Rolniczych) w okolicy Czarnej Białostockiej. Miejsce przejazdu kolejowego, na którym widoczny jest Edward Żentara pozostaje nienamierzone, ale z relacji odpowiadającego za zdjęcia Jerzego Łukaszewicza wynika, że scena była realizowana na warszawskim Żeraniu.

motyw kolejowy siekierezada
Parowóz Ty45 w scenerii zimowej
edward żentara film siekierezada
Edward Żentara
 siekierezada plenery

edward żentara film siekierezada
Edward Żentara
siekierezada

jerzy block
Jerzy Block
siekierezada film
Ty45
siekierezada film

sceny kolejowe
Ty45
jerzy block aktor
Jerzy Block
motyw kolejowy
Ciekawy motyw kolejowy z kolejką wąskotorową
wąskotorówka
Wąskotorówka w filmie "Siekierezada"
wąskotorówka przejazd kolejowy
 
Jan Łopuszniak
Jan Łopuszniak jako dróżnik
siekierezada film
W lokomotywie
motyw kolejowy
Zima leśnych ludzi!
film siekierezada
Na przejeździe kolejowym
Mały off-topic związany z lokalizacją pozostałych plenerów. Wiadomo, że sceny z obwoźną biblioteką zostały zrealizowane w miejscowości Bodzanów. Według relacji scenografa - Macieja Putowskiego, to miejsce zostało wybrane ze względu na charakterystyczny brukowany rynek i ogólną "staroświeckość". Autobus-biblioteka został specjalny przygotowany na potrzeby filmu.

Kolejna ważna lokalizacja, w której powstały sceny z Gałązką Jabłoni, to charakterystyczna twierdza Antiochia Margiańska w Turkmenistanie, nieopodal miasta Merw. Widoczne w filmie ruiny miasta znajdują się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. W samym Turkmenistanie ekipa filmowa spędziła ponad 2 tygodnie. Cały czas asystował im przewodnik z radzieckiego MOSFILMU, który był jednocześnie agentem KGB.

Joanna Sienkiewicz
Joanna Sienkiewicz
Bodzanów  siekierezada
Bodzanów - w tle kościół p.w. Wniebowzięcia NMP

3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pamiętam gdzie kręcili te sceny kolejki i parowozu ty.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pamiętam gdzie kręcili te sceny kolejki i parowozu ty.

    OdpowiedzUsuń